Po reinstalacji Windowsa może nas przywitać smutna niespodzianka – pliki na dysku z danymi mają prawa własności na poprzednią instancję i z jakichś powodów reszta świata ma readonly.
Oczywiście – można pod Linuksem pliki skopiować, oryginały usunąć i wgrać z powrotem, ale dziś rozwiązanie mniej brutalne i dodatkowo „server friendly”, czyli bez restartu.
Oto lista kroków niezbędnych do odzyskania pełnej kontroli nad plikami (oczywiście najlepiej byłoby mieć uprawnienia administratora na naszym systemie):
1.
Wchodzimy we właściwości obiektu w Eksploratorze Windows – prawe kliknięcie pliku bądź katalogu. Tamże w karcie Zabezpieczenia wybieramy Zaawansowane
2.
Wybieramy opcję zmiany właściciela
3.
Teraz albo wpisujemy pełną ścieżkę do nauszego użytkownika, albo tylko login i klikamy uzupełnianie nazw.
4.
Jeśli obiektem jest katalog na 99% chodzi nam także o dziedziczenie praw – odpowiedzialny jest za to najniżej położony checkbox. Uwaga: naprawdę trzeba całkiem zamknąć oknieko własciwowści obiektu i wywołac je ponownie, żeby zobaczyć zmiany.
5.
Teraz pozostaje nam w podstawowym widoku edytora uprawnień odnaleźć siebie i wybrać Zezwól -> Pełen dostęp