Sprzedawane od jakiegoś czasu tanie tablety z Windows 8.1 stojące na Intelu (tak z 90% na Atomie Z3735E + 1-2GB RAM) na przykład Colorovo CityTab Supreme 8H mają nietrywialny sposób rozruchu innego systemu operacyjnego. Pierwsza przeszkoda to ukochane przez linuksiarzy UEFI – nie ma bowiem opcji legacy BIOS. Druga kwestia to fakt, że to UEFI jest 32-bitowe. Ale wszystko da się obejść.
Po pierwsze wejdźmy do BIOSu UEFI. Będzie nam potrzebny kabel USB OTG (nawet w najtańszych modelach go dają), aktywny hub usb (wbudowany port może i zasili pendrive’a albo klawiaturę, ale nie obie rzeczy na raz; o zewnętrznym CD-ROMie nie wspominając) oraz klawiatura. Podłączywszy wszystko robimy to co na zwykłym PC – losujemy klawisz który otwiera setup (często bywa to jednak [Esc]). W tym momencie warto przejrzeć wszystko i zachować rozwagę – dużo ustawień nic nie zmienia, a niektóre sugerują na przykład, że posiadamy kartę ethernet obsługującą SR-IOV. Znowu na 90% wersja naszego UEFI to Aptio Setup Utility. Warto w zakładce security odnaleźć ustawienie secure boot i je wyłączyć.
Z opcji boot override zobaczymy, że bootować można tylko nośniki z EFI – jak coś go nie ma to nie jest listowane. Ale podpięcie napędu CD ze zwykłym Linuchem z UEFI też nic nie da. Próba wejścia do EFI-shell’a (powinien być dostępny z menu jako opcja wbudowana) i załadowania ręcznie binarki ujawni źródło problemu – otóż UEFI na takich tabletach jest 32 bitowe.
Drobna dygresja na temat powodu tej decyzji projektowej. Z jednej strony – „M$ strong” i utrudnianie linuksowcom życia – UEFI powstało specjalnie dla 64bitowych platform i nikt nie kompiluje gruba z efi na i386. Z drugiej zaś – nikt nie stawia 64-bitowego windowsa na takich tabletach – ani nie wykorzysta się ich mozliwości, a nadto posiadają spory (jak na tablety za nawet $100) narzut – pamięci i przestrzeni dyskowej. Więc i UEFI się robi 32-bitowe. Jakoś na dziwniejsze decyzje projektowe twórców platform z Androidem nikt nie narzeka.
Co zatem robimy? Pobieramy standalone obraz SuperGrubDisk2 (gruba z kilkoma skryptami wykrywającymi systemy operacyjne na cd/usb) dla platform EFI, ale taki, który obsłuży i386. Jakoś się nie kompiluje autorowi w nowszych wersjach więc trzeba używać nieco starszej, np. super_grub2_disk_standalone_i386_efi_2.00s2.EFI. Teraz się przyda dowolny pendrive (wątpię, żeby ktoś miał tak małego, żeby się nie zmieściła ta jedna binarka). Formatujemy na FAT32 (vfat może nie zadziałać; a ja już mamy fata, to formatować nie musimy) i wgrywamy plik do lokalizacji /EFI/boot/bootia32.efi . Musi być dokładnie taka, albo UEFI nie wykryje tego automatycznie i tylko EFI-shell pozwoli zabootować obraz. Teraz można podpiąć docelowy nośnik, na przykład CD-ROM i z pomocą Super GRUB Diska go zabootować. Jeśli instalujemy system grub pozwala się skompilować do trybu EFI dla i386.
Aktualizacja 2018:
Podczas próby przywrócenia tego tabletu do ustawień fabrycznych wyszedł na jaw jeszcze jeden problem – rodem z Visty – potrzeba obrazu OEMowego. Ale że czasy true-OEM się skończyły to okazuje się że Windows 8 był sprzedawany producentom także w wersji „CoreConnect” – czyli „with Bing”. Obrazu nie da się pobrać od Microsoftu, ale da się pobrać go z torrentów – albo najpopularniejszą angielską wersję językową, albo i rodzimą (głównie na polskich forach). Wersja OEM CoreConnect sama wyciąga sobie serial zaszyty w ACPI więc nie ma potrzeby ręcznego exportu. Niestety pobrane obrazy boxowe (Pro czy Home) nie zaakceptują klucza, ani nie uznają go w procesie Windows Anytime Upgrade (który umie robić też downgrade z Pro do Home). Obraz którego trzeba szukać ma nazwę i sumę kontrolną:
X19-57134_SW_DVD9_NTRL_Win_with_Bing_8.1_32BIT_English_OEM.img sha256: c1ba33a6087c89545447f6bf276d76871bdfd8eea488d0a2d4ab5058fd4cef3f
Yyy sorki ale ta metoda nie działa! na moim Colorovo 8 3g wyświetla się NOT A VAILD ROOD DEVICE, albo you need to load the kernel first http://i.imgur.com/kQbKbEl.jpg
W grubie ubuntu powinno się dać edytować i poprawić ustawienie urządzenia głównego – w tak chainloadowaniu trudno przewidzieć jaki mapping urządzeń wyskoczy (potrafi być nawet za każdym uruchomieniem inny) – na szczęście zawsze Tab pozwala wylistować dostępne dyski.
Póki co jedyny system, który wchodzi od razu (nawet bez opisanej w artykule metody) to Debian Jessie 8.1 ale jedynie nośnik setup.
oj bawiłem się z tym dawno temu, ale chyba muszę spróbować jeszcze raz jak sterowniki, testowaliście z nonfree? Debian ma pełne wsparcie dla uefi, głównie dzięki. http://blog.einval.com/
Ogólnie miałem problem z botowaniem np. ubuntu live wymagało innych parametrów niż standardowe inaczej nie startował.
Pingback:Jeszcze raz o Linuksie na typowym tablecie z Win8.1 | Daniel "assembler" Skowroński - blog.dsinf.net
hej! A czy da się zainstalować Windows 10 x64 na takim tablecie z UEFI x86 ? Mam aplikację która działa tylko pod x64 … Odpaliłem wirtualizację na Vmaware – ale wiadomo wydajnościowo słabo 🙂
Nie mam pewności, ale wydaje mi się, że EFI GRUBa, które jest dostępne na x86 powinno pozwolić załadować binarkę bootloadera windowsowego tak długo, jak sam procesor ją obsłuży.
Pozbyłem się już tego leciwego sprzętu 🙂 Próbowałem odpalić citrixa, niestety wymagał 2 GB ram