Menu Zamknij

Uwaga na cron’a!

Cron to jeden z przejawów uporządkowania w Linuksie – przejrzysta struktura crontab, katalogi na zadania daily, hourly itp. Ale jest kilka zawiłości, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Po pierwsze bądźmy pewni, że znamy kolejność kolumn:

MIN HOUR DAY MONTH WEEKDAY USER COMMAND

Najczęstszy błąd to oczywiście odruch użycia

12 54 * * * root cos

jako skryptu o 12:54. Ten skrypt uruchomi się 12 minut po pięćdziesiątej czwartej.
Kolejna kwestia: niedziela. Ma numer 0, czy 7. Otóż oba. Stąd trzeba uważać bo odruch programisty C++ każe wszystko iterować od zera. Ale jeśli zaczynaliśmy od JavaScriptu to jesteśmy uratowani 😉 (w JS niedziela to 0).

Coś na co sam się naciąłem to zmienna środowiskowa PATH. Druga linijka pliku /etc/crontab definiuje ją. Łatwo popełnić błąd dodając u siebie jakiś katalog do path’a i dodając goły skrypt do crona. Nic z tego – będzie problem. I nie jest wcale o to tak trudno: jeden z programów zażyczył sobie wgrać się do /usr/local/bin. Dlatego najlepiej używać ścieżek bezwzględnych i dodać nasze katalogi z binarkami do PATHa pliku crontab dla bezpieczeństwa.

Innym zagrożeniem jest pierwsza linia crontab’a:

SHELL=/bin/sh

Jest o tyle niebezpieczna, że jeśli nie zaczynamy naszych skryptów basha od standardowego

#!/bin/bash

to możliwe, że zajmie się nami starsza i bardziej uboga w funkcje klasyczna powłoka Unixa. Grozi nam to na bardziej niestandardowych lub starych systemach. Zwykle jest to link do bash’a, ale jeśli nie to może się okazać, że cudowne polecenia i oneliner’y zawiodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *