Menu Zamknij

Przyłączanie się do Internetu IPv6

Nie wszyscy ISP dają użytkownikom adres IPv6. Jest wiele opcji aby się podłączyć przez tunel ipv6-over-v4. Opiszę wymagający najmniej zabawy – Freenet6.

Dostawcą tej usługi jest gogo6 (http://gogo6.com). Jeśli nie mamy NATu, albo chcemy konfigurować router to rozwiązanie Hurricane Electrics (http://tunnelbroker.net/, http://he.net) jest jak najbardziej adekwatne. Na innej ich stronie – http://ipv6.he.net/ możemy uzyskać certyfikat znajomości IPv6, ale co ważniejsze przejść krótki kurs.

Gogo6 dostarcza gogoCLIENT – jedną aplikację tunelującą nasz ruch automatycznie. Dostępna pod Windows jako binarka x86/x64 i na Linuksa jako kod źródłowy. Swoją drogą dostępna w repozytorium użytkowników Archa (AUR) i zapewne innych dystrybucji też. Pakiet nazywa się gogoc. Można podpiąć się jako anonymous i dostać dynamiczny IP lub zarejestrowawszy się wcześniej na http://www.gogo6.com/freenet6/account skorzystać ze statycznego adres. Niestety broker nie raczy nam podać jakie dokładnie dostajemy, ale wystarczy ifconfig. Dane logowania i serwer definiujemy w

/etc/gogoc/gogoc.conf

w którym znajdziemy obszerną dokumentację.

Bardzo praktyczną stroną jest http://test-ipv6.com/, gdzie możemy sprawdzić jak wygląda nasza sytuacja.
Warto zaznaczyć, że dostęp do stron WWW używając ich adresu IPv6 odbywa się poprzez podanie go w nawiasach kwadratowych np.

http://[2001:5c0:1400:a::a00]/

. Warto oczywiście dodać odpowiednie rekordy AAAA w swoim DNSie, bo trochę trudniej spamiętać 128-bitowy adres 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *