Menu Zamknij

TrueCrypt – NSA wsadziło swoje łapska i tu?

TrueCrypt zyskał popularność głównie dzięki łatwości używania, przenośności i funkcjonalności – przeciętny script-kiddie używający Windowsa, czy nawet Mac OS może zaszyfrować hasła do botnetu na karcie SD i w razie nalotu miłych panów z Agencji Budzenia Wczesnoporannego dać im hasło, ale do innej części karty. I to wszystko może sobie wyklikać (!)
Jak wiemy NSA próbuje wejść wszędzie gdzie się da – reakcja Linusa na pytanie o NSA na ostatniej LinuxCon, czy zaszyty backdoor w kodzie jądra to potwierdzają. Dlaczego nie mieliby się zainteresować oprogramowaniem niemal tak samo strategicznym?

Zaufanie do kodu, nie do serwowanych binarek
TrueCrypt jest jak wiadomo oprogramowaniem open-source. Kod pod każdą platformę przejrzeć może każdy – dziwne rzeczy w rodzaju pojedynczego = zamiast podwójnego == łatwo wychwycić. Jednak jeden z researcherów skompilował swoją kopię z kodu źródłowego. Jak się okazało plik wynikowy różnił się od dostępnego do pobrania EXE dla Windowsa. Autor wyczerpujące analizy dostępnej tutaj zauważył podejrzany segment kodu o którym wiadomo jedyne, że zapisuje pewne niezrozumiałe bajty w zaszyfrowanych danych.
Czy może umieszczać backdoora używając spreparowanego klucza szyfrującego? Jasne, że może.
Sprawa wydaje się być poważniejsza, gdyż z anonimowymi twórcami TC nie można się skontaktować. Ich strona wprost zaprzecza sugestiom o backdoorze. Gdzie indziej używają doniesienia o porażce FBI przy próbie złamania hasła.

Społeczność kontratakuje
W sieci powstał projekt IsTrueCryptAuditedYet?, który ma na celu zbiórkę pieniędzy na międzu innymi profesjonalny audyt dla TC – jest to zbyt męczące zadanie dla nawet profesjonalnych hackerów. Poza tym: w tak palącej i istotnej dla bezpieczeństwa wielu osób sprawie lepiej nie polegać na społeczności, ale na zaufanych osobach. Z zebranych pieniędzy jego twórca, Kenn White, planuje certyfikować wydania binarne oraz wprowadzić program bug-bounty.
Projekt można wesprzeć na Indiegogo – celem jest 25 tysięcy dolarów w dwa miesiące.

Jak żyć?
Po pierwsze ściągniętym binariom nie mamy jak ufać – nie dość, że serwer może zostać przejęty, a instalki podmienione na zainfekowane to co gorsza nie mamy kontroli na tym, czy plik został skompilowany z deklarowanych źródeł. O ile to możliwe najlepiej pobrać kod źródłowy, sprawdzić sumy kontrolne (a jeszcze lepiej podpis PGP) i własnoręcznie skompilować program.
Po drugie sama dokumentacja TrueCrypta przypomina, że nie jest on w stanie w pełni zabezpieczyć danych – keyloggery sprzętowe lub malware czyhają na każdego. A służby bezpieczeństwa mogą po prostu odzyskać klucz z RAMu schładzając go. Zawsze należy zachowywać dobre praktyki związane z bezpieczeństwem: od niezapisywania hasła na kartce po uruchamianie TrueCrypta w środowisku kontrolowanym. O hasłach lepszych od admin1 nie wspominając 😉

Artykuł pojawia się z opóźnieniem z powodu tymczasowego utajnienia jego treśc przez autora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *