Menu Zamknij

FoGall wydany. Prosta katalogowa galeria w PHP z prostym uploaderem

Trochę poddenerwowany brakiem sensownego webowego skryptu galerii, który by bazował na katalogach systemu plików (wgrywam przez SFTP i oglądam jak są zapisane na dysku), a tym bardziej wyposażonego w jakiś webowy system wgrywania, stworzyłem własny – FoGall.
W ogólności jest to remix Simple Metro PHP Gallery odpowiadającego za wyświetlanie obrazków i robienie miniatur z potężnym Pluploadem, który zapewnia łatwe wgrywanie wielu plików za pomocą m.in. HTML5, HTML4, Flasha, Silverlighta i jQuery’ego.

    Pierwsza zasadnicza zmiana, która była mi potrzebna to możliwość ukrywania zadanych katalogów: normalnie skrypt pokazuje katalogi jako linki do listy ich zawartości, jednak te z $zakazane zostaną pominięte. Ponadto zabronione jest także listowanie ich bezpośredniej zawartości – dopiero wskazanie ścieżki do podkatalogu katalogu ukrytego, np. /priv/tajna_galeria , wyświetli obrazki.
    Druga korekta to, zbyt proste by działało ale jednak działające, wskazywanie katalogu docelowego do wgrywania plików – prompt() sprawdzający null’owość i pustość, jego zawartość idzie potem jako parametr GET lekko zmodyfikowanego skryptu PHP wziętego z katalogu examples Plupload’a. Ten z kolei weryfikuje podstawową sztuczkę – „../”.
    Cały upload/ jest chroniony przez htpasswd. Rozwiązanie na szybko, ale w miarę bezpieczne; w kolejnej wersji będzie zamienione na normalne logowanie z formularza.

Projekt do pobrania z SourceForge.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *