Menu Zamknij

Cięcie skanów pod Kindle

Typowy problem – mamy sporawy plik PDF ze skanem książki i chcemy wrzucić go na Kindla albo inny czytnik tak, żeby dało się wygodnie czytać. Dwa aplety Javy załatwią sprawę zaskakująco dobrze i szybko.

Logo PDF ScissorsPierwsza kwestia to wycięcie marginesów – na czytniku są zbędne głównie dlatego, że zmiejszają rozmiar tekstu. A czytanie nawet kilkunastu stron w trybie lupy do przyjemnych nie należy. Po przetestowaniu kilkunastu narzędzi bezkonkurencyjnie najlepszym okazał się PDF Scissors – o dziwo to aplet Javy; dostępny do pobrania z https://sites.google.com/site/pdfscissors/.

Jego niepodważalną zaletą jest stacked view, który nakłada na siebie wszystkie strony co pozwala zminimalizować liczbę ręcznych ustawień linii cięcia – przecież nie musim być równo co do piksela.

Stacked view

Stacked view w akcji
Poza ręcznym rysowanie obszarów można też ustawić linie pionowe i poziome także „równo” w połowie. Dostępne są też różne opcje importu.
Opcje importu
Dużym zaskoczeniem jest fakt, że pliki PDF o rozmiarze rzędu 20-30MB cięte są błyskawicznie, tym bardziej, że w końcu to aplet Javy.

Następna sprawa to ustawienie metadanych w PDFach – Kindle będzie wyświetlał tytuł i autora. W tych polach dość często pozostaje nazwa programu skanującego lub tworzącego PDFa. Można to zmienić. Co ciekawe – znowu aplet Javy. Mały i szybki, ale z dość banalną nazwą PDF Metadata Editor dostępny na http://zaro.github.io/pdf-metadata-editor/.
PDF Metadata Editor

Ważna uwaga – te aplety Javy są podpisane cyfrowo jedynie przez autorów – nowa Java będzie się drzeć, że uruchamianie ich może być niebezpieczne. Owszem – może, jak każdego innego pliku binarnego. W razie paranoi kod źródłowy jest dostępny 😉
W pewnych wypadkach aplety w ogóle się nie uruchomią. Wówczas szukamy „Java settings” – w Windowsie ścieżka do exe to c:\Program Files (x86)\Java\jre7\bin\javacpl.exe (ale jest też w menu Start) i w zakładce Security obniżamy poziom do Medium.

Teraz za każdym razem będziemy pytani czy uruchomić dany aplet.

 

Na koniec warto wspomnieć, że Kindle przy pracy z dokumentami PDF oferuje opcję 5-stopniowej zmiany kontrastu co w przypadku słabej jakości dokumentów lub też wersji kolorowej znacznie polepsza jakość czytania. Ustawienia są dostępne po kliknięciu standardowego klawisza ustawień czcionki [Aa].

pdfscissors.jnlp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *