Menu Zamknij

VirtualBox na Linuksie: nie można podpiąć niestandardowych urządzeń USB

Ostatnio na Linuksie (openSUSE dokładniej) napotkałem na problem z podpięciem niestandardowego urządzenia USB (Lumii w trybie bootloadera).

Pierwszym problemem okazał się być brak wsparcia dla USB 2.0 (EHCI) out of the box – jest to kwestia licencyjna. Dlatego trzeba doinstalować VirtualBox Extension Pack ze strony Oracle. Plik *.vbox-extpack powinien się otworzyć zwykłym kliknięciem ale jeśli nie ma podpiętych skojarzeń – odpowiednią binarką będzie sam VirtualBox. Trzeba ubić wszystkie instancje vboxa i odpalić je ponownie żeby wszystko działało.

Kolejna sprawa to brak auto dostępu do urządzeń USB – enumerowanie odbywa się tylko na starcie głównego programu co mocno ubija zwłaszcza flashowanie telefonów. To z kolei związane jest z potencjalną luką bezpieczeństwa opisaną szerzej na bugzilli Novela. Generalnie aby obejść zabezpieczenia należy dodać odpowiednie reguły udeva. Należy skopiować plik /usr/lib/udev/rules.d/60-vboxdrv.rules  do katalogu /etc/udev/rules.d/  i odkomentować cztery ostatnie linijki. Teraz reboot i gotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *