Menu Zamknij

Web hosting na OVH a zmiana hasła do skrzynki mailowej

Ufając w niezawodność OVH po pozytywnych doświadczeniach z VPSami, domenami i zwykłym hostingiem postanowiłem wdrożyć klientowi kompleksowy webhosting właśnie na OVH. Jedną z pod-usług był hosting skrzynek mailowych – najprostszy jak się da. Wszystko pięknie, nawet narzędzie do migracji ze starej infrastruktury (imapCopy) dostępne przez API (http://api.ovh.com) – zatem wszystko fajnie. Aż jeden z użytkowników klienta zgłasza się z trudnym pytaniem „a gdzie mogę zmienić hasło?”.
Szukam i faktycznie – nie da się po stronie użytkownika końcowego. Koleżanka zadzwoniła nawet udając blondynkę do pomocy technicznej OVH i usłyszała, że ich hosting jest przeznaczony „dla klientów biznesowych, a oni stosują własne polityki haseł”. No cóż. W panelu admina oczywiście taka opcja jest. Jest też opcja wydelegowania zewnętrznego admina maili – nadaje się innemu kontu uprawnienia do zarządzania wszystkimi mailami (ale to odpada), w starym panelu (nieśmiertelnym managerv3) można lepiej – bo per konto – czyli enduser zakładałby sobie konto w OVH żeby móc zmienić sobie hasło do skrzynki mailowej – nadal słabo.
Aż naszedł mnie pomysł na sprawdzenie czy to API nie wystawia opcji zmiany hasła – wystawia. Zatem trzeba naklepać skrypt który sprawdza stare hasło po IMAPie i zmienia nowe przez API logując się kontem OVH które ma dostęp tylko do maili. Przy obiadku ze współpracownikami naszło mnie, że przecież nie ja pierwszy mam taki problem – no i rzecz jasna na githubie jest rozwiązanie mojego problemu https://github.com/theclimber/ovhmail-password Jest to skrypt PHP. Początkowo wgrałem go do starej infrastruktury (hosting www jeszcze nie zmigrowany) i tam się załamałem – otóż były jakieś timeouty i mądry skrypt wysypał informacje do debugowania w których rozwinął zmienne w wywołaniach funkcji wyświetlając nie na ekran nie tylko to co user wysłał POSTem, ale także dane jakimi próbował łączyć się przez SOAP z API OVH – hasło plaintextem – trochę słabo. Polecam wyłączyć wyświetlanie błędów.
A tak poza tym – to działa super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *