Menu Zamknij

Tryb wścibskiego administratora – podłączenie do cudzej sesji terminalowej bez zgody i hasła

Są takie sytuacje kiedy trzeba zweryfikować co robi użytkownik, albo sprawdzić co się dzieje na koncie na którym coś nie działa (dziwne, przecież u nas działa!) na Windows Server.

Pierwsze podejście to użycie menadżera zadań, zakłądki użytkownicy i kliknięcie „podłącz” – ale to działa jak zwykłe podpięcie zdalnym pulpitem i prosi nas o hasło. Co więcej wyrzuca oryginalną sesję.

Potrzebujemy wpiąć się w trybie shadow. Jak to zrobić? Najpierw trzeba nadać sobie uprawnienia w edytorze zasad grupy (gpedit.msc): konfiguracja komputera -> szablony administracyjne -> składniki systemu windows -> usługi pulpitu zdalnego -> host sesji -> połączenie -> ustaw reguły zdalnego setrowania… -> włączone, pełna kontrola bez zgody użytkownika.

Teraz trzeba sprawdzić jakie sesje są aktywne poprzez

query session

Aby się podpiąć używamy polecenia

mstsc /shadow:<ID> /control /noConsentPrompt

Ostatnia flaga jest wbrew pozorom ważna – choć jesteśmy administratorem to trzeba jawnie zadeklarować chęć grzebania użytkownikowi po sesji bez jego zgody. Flaga /control pozwala włączyć/wyłączyć kontrolę – bez niej możemy bezpiecznie podglądać.

Ważna uwaga: jeśli użytkownik zakończy sesję zdalnego pulpitu (nawet bez wylogowania się) stracimy możliwość podglądu. Aha, działa rzecz jasna tylko z uprawnieniami administratora.

3 komentarze

  1. Loopess

    u mnie nie chce działać…wywala mi błąd obserwowania : określona sesja nie jest połączona… a sesja jest połączona i użytkownik działa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *