Menu Zamknij

Bootowanie Linuksa w trybie EFI na laptopach z 7/8 UEFI

Stopień implementacji EFI na komputerach, a zwłaszcza laptopach bardzo długo dążył do 100% i często był nakierowany tylko na Windowsa – od sytuacji gdy mamy EFI zablokowane na tryb BIOS (Insyde H2O w netbookach Acera), przez blokadę tylko na podpisane cyfrowo bootloadery, po laptopy które mają UEFI, ale nie można z poziomu systemu operacyjnego manipulować efiibootmgr. Dziś o bootowaniu Linuksa z tych ostatnich.

Część dystrybucji ma sprytny instalator, na części trzeba to zrobić ręcznie – tu się nie będę rozpisywał i tylko odeślę na klasyczne wiki Archa. W skrócie potrzeba nam jednej partycji sformatowanej jako FAT32. Mając UEFI instalator gruba sam dodaje sobie wpis w bootmanagerze samego EFI i wszystko działa. Ale na części laptopów (m.in. HP EliteBook 25xx) komputer ignoruje zapis. Wówczas mamy do wyboru (na szczęście chociaż tyle) korzystanie z file browsera w menu wyboru urządzenia startowego (oczywiście za każdym rozruchem), albo… skopiowanie pliku rozruchowego (.EFI) do lokalizacji zgodnej z Windowsową.

Windows trzyma plik .EFI w następującej lokacji:

<partycja EFI>\EFI\BOOT\BOOTX64.EFI

Nazwa pliku musi być dokładnie taka. Niestety symlink nie pomoże bo to FAT + na tym etapie nie ma montowania innych partycji, trzeba plik brutalnie skopiować, Po takiej manipulacji BIOS, tfu… UEFI wykrywa system samoczynnie.

Dlaczego uważam że brak możliwości zmiany efibootmgr to 7/8 UEFI? Może dlatego że Win7 i Win8 tego do szczęścia nie potrzebują 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *