Menu Zamknij

Kopiowanie w stylu Xorg (znaznacz-kliknij środkowy) pod Windowsem

Xorg posiada dwa schowki – jeden znany wszystkim – Ctrl+C/Ctrl+V, a także ten dla niego specyficzny – zaznacz/kliknij środkowy klawisz myszy. Ten drugi jest znacznie szybszy bo nie odrywamy ręki od myszy przy manipulowaniu tekstem. No i wszystko fajnie aż człowiek przesiada się na Windowsa bo tu ta metoda nie działa.

Uznałem że czemu by nie napisać takiej aplikacji samemu przy użyciu WinApi w C# – miło i przyjemnie. Teoretycznie wysłanie komunikatu WM_GETTEXT i odebranie stringa (tak jak jest to opisane na https://social.msdn.microsoft.com/Forums/windows/en-US/1dc356e6-9441-44de-9eda-247003fa6ef5/copy-selected-text-from-any-window?forum=winformsapplications) powinno dać radę. Ale Windows to Windows – okazuje się że ta metoda działa tylko przy polach tekstowych korzystających z API windowsowego – czyli wszystko co nie-natywnie-windowsowe (chociażby gtk czy własny silnik renderowania w przeglądarkach) nie zadziała bo to nie jest „tekst”. Ciekawostka – czasem zostanie zwrócony tytuł okna. Podobnie WM_COPY – jeśli aplikacja nie obsługuje komunikatu kopiowania to nie stanie się nic. Można by na ślepo wysyłać Ctrl+C  cały czas, ale no… gdzie tu wydajność albo bezpieczeństwo w przypadku okien terminalowych reagujących na Ctrl+C?

Szukając obejść i metod jak przypiąć się do złożonego eventu zaznaczania tekstu trafiłem na gotowe rozwiązanie – co prawda sprzed 10 lat, ale działające pod Windows 7 i Windows 10 – „True X-Mouse Gizmo” – dostępne tutaj: http://fy.chalmers.se/~appro/nt/TXMouse/

Jest to jeden exek, który po prostu działa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *