Menu Zamknij

Dziwne błędy przy pre-commit-hook na macOS

pre-commit to świetny framework do zarządzania gitowymi hookami, które uruchamiane są jeszcze przed zacommitowaniem kodu, dzięki czemu możemy zmusić siebie i innych do wykorzystywania narzędzi walidujących jakość kodu (takich jak yamllint czy gocritic) oraz wykonujących zdefiniowane testy jednostkowe. Ostatnio na stacji roboczej z macOS natrafiłem na dość dziwny błąd, który okazał się w ogóle z pre-commit-hook’iem niepowiązany.

Problem polegał na tym, że w czasie uruchomienia testy z jednego repozytorium nie przechodziły w ogóle, a błąd wygląda jak sieczka wyrazów, wśród której czai się No such file or directory.

Podejrzewając, że coś wysyła niepożądane znaki sterujące terminalem, spróbowałem wyłączyć obsługę kolorów oraz użyć innego shella. Pomocne dopiero okazało się przekierowanie wyjścia do pliku i inspekcja w edytorze pokazującym znaki kontrolne (w tym wypadku – Sublime Text).

Biorąc pierwsze wystąpienie błędu, sprawdziłem pliki /Users/daniel/.cache/pre-commit/repop0oh9nl_/go-build-mod.sh i /Users/daniel/.cache/pre-commit/repop0oh9nl_/lib/cmd-mod.bash – oba istniały i miały sensowną zawartość. Pi kilkunastu minutach losowych poszukiwań, sięgnąłem po jedną z moich ulubionych komend unixowych – file. Jak się okazało, oba pliki mają typ Bourne-Again shell script text executable, ASCII text, with CRLF line terminators. CRLF na macOS miejsca rzecz jasna nie ma.

Permanentnym rozwiązaniem problemu (zamiast użycia dos2unix na każdym pliku w repozytorium z hookami) jest zmiana konfiguracji gita przy użyciu git config --global core.autocrlf false. Następnie należy usunąć cały katalog ~/.cache/pre-commit/ i ponownie uruchomić pre-commit run, który sklonuje na nowo hooki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *