Menu Zamknij

Grupa video – Nvidia pod Linuksem

Znane są problemy ze współpracą własnościowych sterowników nvidia i środowiska Gnome Shell. Jeśli jednak środowisko „nie działa” tylko dla użytkowników nie-super to jest na to sposób.


W sysytemie Linuks jest dosyć ciekawa grupa video, która w dawnych czasach miała jakieś znaczenie, później praktycznie nie używana. Jednak sterownik nvidii używa dwóch urządzeń znakowych /dev/nvidia0 i /dev/nvdiactl, których właścicielem jest rzecz jasna root, i należą do grupy video. Uprawnienia są restrykcyjne:

daniel@ asus:~> ls -al /dev/nvidia*
crw-rw---- 1 root video 195,   0 03-24 21:09 /dev/nvidia0
crw-rw---- 1 root video 195, 255 03-24 21:09 /dev/nvidiactl

W żadnym miejscu instalator sterowników nvidii o tym nie informuje. Co ciekawe metoda jednego kliknięcia (pliki YMP ładujące paczki z repozytoriów), która po raz pierwszy nie uszkodziła systemu do reszty (dla GeForce G210M z 2009 roku – wesraj druga „G02”) też nie wprowadziła odpowiednich zmian w grupach.
Aby dodać użytkownika daniel do grupy video wystarczy komenda:

usermod -a -G video daniel

Lepiej na starcie po instalacji sprawdzić, czy jesteśmy w grupie video i na wszelki wypadek pododawać się do co ważniejszych grup (np. vboxusers, games, gdm, cdrom), zeby potem nie szukać. Co dziwne – moje konto utworzył instalator openSUSE 12.3 – nie byłem w żadnej grupie prócz podstawowej users.

UPDATE: Uprawnienia można zmienić w opcjach modprobe w pliku

/etc/modprobe.d/50-nvidia.conf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *