Menu Zamknij

MySQL: pseudo TRUNCATE DATABASE

MySQL oferuje DROPa (kasującego obiekt) na bazę danych i tabelę, natomiast TRUNCATEa (zerującego rekordy w obiekcie) tylko na tabelę. Czasem jednak chcemy wyczyścić bazę danych, żeby załadować dane z kopii zapasowej, jednak nie możemy (bo na naszym hostingu się nie da) lub nie chcemy (bo mamy przypisane procedury tudzież uprawnienia specjalne) skasować obiektu bazy danych. Jak zwykle – jest na to skrypt 🙂

SET @BAZA = 'TU WPISZ NAZWĘ BAZY DANYCH'

SET FOREIGN_KEY_CHECKS = 0; 
SET GROUP_CONCAT_MAX_LEN = 20000;

SELECT GROUP_CONCAT( table_schema, '.', table_name) 
FROM information_schema.tables 
WHERE table_schema = @BAZA
INTO @tabele;

SET @tabele2 = CONCAT('DROP TABLE ', @tabele);

PREPARE zad FROM @tabele2;
EXECUTE zad;
DEALLOCATE PREPARE zad;

SET FOREIGN_KEY_CHECKS = 1; 

Kilka słów wyjaśnienia.
Zmienna FOREIGN_KEY_CHECKS odpowiada za zezwolenie na selecty międzybazodanowe. Druga zmienna, a raczej początkowy brak jej definiowania sprawił mi najwięcej kłopotu. GROUP_CONCAT_MAX_LEN definiuje jak długi może być wynik GROUP_CONCATa – u mnie wynik przekroczył domyślną wartość (w tym wypadku było to około 1000 znaków) i był ucinany.
Tu drobna uwaga: jeśli gdzieś pojawia się błąd składni przy używaniu zmiennej warto dać SELECT @zmienna; i sprawdzić czy wynik kończy się lub zaczyna tak jak powinien.
SELECT GROUP_CONCAT produkuje wyniki skonkatenowane rozdzielone przecinkami – w sam raz do załadowania do procedury. Coś czego nie uczą zazwyczaj przy bazach danych – procedury w locie ze stringów – PREPARE nazwa_procedury FROM 'string_zrodlowy’. W ramach porządków po EXECUTE nazwa_procedury powinno się zdealokować zasób przez DEALLOCATE PREPARE nazwa_procedury. Na koniec przywracamy pierwszą zmienną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *