Menu Zamknij

makepkg: invalid option '--asroot’

Pewien nieodpowiedzialny maintainer Arch Linuxa popenił commit 61ba5c961e4a3536c4bbf41edb348987a9993fdb do pacmana (menadżera pakietów) usuwający parametr asroot, który zezwalał na ryzyko użytkownika kompilować pakiety jako root. Tłumaczenie się było następujące:

The days of fakeroot being error ridden are long gone, so there is no valid reason to run makepkg as root.
Signed-off-by: Allan McRae <[email protected]>

Efekt?

makepkg: invalid option ‘--asroot’

Administratorzy mogli to zauważyć przy aktualizacji pakietów z AURa, że nagle nie mogą dokończyć operacji. Zwykłym użytkownikom niektóre programy przestały działać (dyskusja tutaj).

Kwestia używania Linuksa z konta superużytkownika to osobna sprawa, ale powinna pozostać jako w pełni osobista decyzja. Wprowadzanie "dobrych" praktyk na siłę to styl ubuntu, ale na pewno nie Archa – zawiodłem się 🙁 Tym bardziej, że akurat zarządzanie pakietami to typowo administracyjny task. Nadmienię jeszcze, że nie było do tej pory cienia ostrzeżenia od możliwości skasowania tej opcji, a nadto ostrzeżenia o niebezpieczeństwie były wszędzie (razem z czerwonym komunikatem na starcie).

A więc czas na poprawkę – na szczęście istnieje pakiet AUR makepkg-asroot, ale tu problem bo rzecz jasna aktualnie nie możemy kompiliwać pakietów z AURa. Coby zautomatyzować to zadanie można użyć takiego oto skryptu:

pacman --noconfirm -S fakeroot &&
sudo -u nobody yaourt --noconfirm -S makepkg-asroot

zważając na potrzebę wpisania hasła roota (yaourt użyje sudo) i możliwość zignotowania błędu yaourta na koniec (tego o problemie z /root).

Jeśli jak ja uważacie za niepoważny pomysł psucie dystrybucji ucinając możliwość kompilacji pakietów jako root to kontakt do autora tej zmiany znajdziecie na jego stronie.

3 komentarze

  1. Pingback:Linuksowy serwer na thin-cliencie | Daniel "assembler" Skowroński - blog.dsinf.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *