Menu Zamknij

Mbed.org helper

Mbed.org to webowe (a nawte cloudowe) IDE do tworzenia oprogramowania na sporą gamę mikrokontrolerów takich jak STM32 Nucleo F401RE. Na Linux.com jest ciekawy artykuł o tym środowisku.

nucleo-F4

Proces wgrywania oprogramowania jest prosty – po kompilacji kodu w C++ dostajemy plik bin, ktory tzrba wgrać na urządzenie po kablu USB – przedstawia się ono jako masowe urządzenie magazynujące (pendrive). Flashowanie jest bardzo proste i przenośne zważywszy na brak wymaganych sterowników (pójdzie nawet na Gogole Chromebook’u). Wszystko zaczyna się komplikować kiedy masowo testujemy nasz soft zmieniając kod i co chwilę go flashujemy – ciągły drag&drop nie jest zbyt ciekawy. Stąd pomysł na aplikację mbed-helper. Dodatkowo często używany z tego typu mikrokontrolerami PuTTY wariuje przy restartowaniu portu szeregowego – to też zostało uwzględnione.

mbed-helper-01

mbed-helper-02

Obecnie program działa i na dniach po testach wypuszczę paczkę instalacyjną (na razie najlepiej zrobić to samemu przez VisuaStudio lub z mbedHelper/mbedHelper/bin/Debug wyciągnąć mbedHelper.exe i mbed_putty.exe i umieścić je w jednym katalogu).

mbed_putty.exe to zwykłe putty ale utrzymanie go w jednym katalogu zapewnia stałą dostępność i jednoznaczne ubijanie programu (bez zakłócania innych instancji np. sesji SSH).

Schemat użycia jest następujący: łączymy pliki .bin z mbed-helperem (domyślnie podpina jest sobie VLC), pobrany plik otwieramy, wszystko się wgrywa, PuTTY restartuje i już nowy soft działa [albo i nie ;)] na naszym mikrokontrolerze. Wszystko konfigurowalne z GUI, tryb manualny także działa

mbed-helperhttps://github.com/danielskowronski/mbed-helper

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *